+0086 135 6738 5757

Vijesti.
Yitai pletenje

Posvećeni smo razvoju i proizvodnji pletiva od samog početka.

Nabavka visokoučinkovitih pletiva: Vodič za kupce za proizvođače odjeće

2026-11-04

Većina sporova oko izvedbe pletene tkanine rješava se izvješćem o ispitivanju, a ne dodirom ruke. 180 GSM sklopka koja se ispravno postavlja u prostoriji za uzorke još uvijek može zakazati AATCC 135 nakon tri kućna pranja, premašiti raspon dimenzionalne promjene od plus ili minus 5 posto ili se presporo oporaviti da bi zadovoljio granicu rasta napisanu u tehničkom paketu. Nijedan od tih kvarova nije vidljiv na vješalici i svi se pojavljuju nakon što je stol za rezanje već postavljen.

Proizvođači odjeće plaćaju tu prazninu dva puta: jednom u bačenoj kilometraži, a opet u odjevnom predmetu koji visi na koljenima, sjaji se na sjedalu ili tabletama ispod naramenice ruksaka nakon deset nošenja. Odluke koje određuju ishod donose se prije nego što se isplete prvi skupni smotak, a gotovo sve one stanu na jedan list sa specifikacijama.

Popravite specifikaciju prije nego što odobrite uzorak

Učinkovita pletena tkanina treba biti zaključana na najmanje šest mjerljivih parametara prije nego što je tvornica navede: masa po jedinici površine, sastav vlakana, rastezljivost i oporavak, upravljanje vlagom, dimenzionalna stabilnost i postojanost boja. Osjećaj ruke i draperija rezultat su tih brojeva, a ne neovisne kvalitete koje se mogu procijeniti same za sebe.

Definicija
Učinkovito pletivo je tkanina pletena potkom ili osnovom izrađena prema mjerljivom funkcionalnom cilju, kao što je prijenos vlage, oporavak istezanja, toplinska regulacija ili ultraljubičasta zaštita, a ne samo protiv izgleda. Osnove od potke uključuju jednostruki žersej, rebrasti, interlock, pique i mrežasti; osnove pletene osnove uključuju triko i osnovno pletenu mrežu.

U donjoj tablici navedene su provjere koje najčešće odlučuju hoće li masovna pošiljka biti prihvaćena ili će se potraživati. Svaki redak može biti upisan u narudžbenicu kao jedan redak.

Osnovni parametri specifikacije za učinkovitu pletenu tkaninu, s tipičnim ciljevima za aktivnu odjeću i metodom ispitivanja koja provjerava svaki od njih.
Parametar Tipična meta Referentna metoda
Masa po jedinici površine 140 do 280 GSM, postavljeno krajnjom upotrebom ISO 3801 ili ASTM D3776
Sastav vlakana 12 do 22 posto elastina u rastezljivom pletivu u četiri smjera ISO 1833
Istezanje i oporavak 60 do 120 posto istezanja, rast ispod 5 posto nakon 30 minuta ASTM D4964
Upravljanje vlagom Jednosmjerni transport i brzina sušenja iznad dogovorene osnovne linije AATCC 195
Dimenzijska stabilnost Unutar plus-minus 3 do 5 posto nakon tri pranja AATCC 135 ili ISO 6330
Postojanost boja Ocjena 4 ili bolja za pranje i znojenje ISO 105-C06 i ISO 105-E04
Piling i abrazija Ocjena 4 od 2000 rubalja za tajice i timsku odjeću ASTM D4970 ili ISO 12947
3 do 5%
Promjena dimenzija koju većina robnih marki prihvaća nakon tri kućna pranja prema AATCC 135 i ISO 6330. Šira traka nije svojstvo tkanine, to je nedostatak odjeće koji se prenosi na potrošača.

Neka struktura pletiva odluči o načinu kvara

Pletena struktura popravlja način kvara prije nego što se uopće odabere mješavina vlakana: uz jednaku težinu, interlock i 2x2 rebro drže oblik bolje od jednog dresa, dok mreža prozračuje bolje od oba i ima manju otpornost na pucanje.

Jednostruki dres, mreža i pike

  • Formirana na jednoj igli, tako da se lice i naličje razlikuju, a odrezani rubovi se uvijaju prema unutra
  • Najveće izduženje uobičajenih baza, koristi se za 120 do 160 GSM majice i podstave za vježbanje
  • Mreža dodaje projektiranu ventilaciju; provjerite čvrstoću pucanja prema ASTM D3786 prije upotrebe lagane mreže u kompresijskom trošenju
  • Pique skriva nedostatke i zadržava teksturu površine u pletenim majicama u polo stilu

Interlock, rebro i triko

  • Formirana na dva iglana kreveta s uravnoteženim licem i naličjem, tako da rubovi leže ravno
  • Uobičajeno 180 do 260 GSM za tajice, timske dresove i donje dijelove za jogu
  • 2x2 rebro pruža najveće bočno rastezanje i obično je rezervirano za manšete, ovratnike i pojaseve
  • Varp pleteni triko daje čvršću kontrolu dimenzija uz malu težinu, što odgovara kupaćim kostimima i podstavama

Struktura je najjeftinija dostupna poluga. Premještanje programa tajica s jednostrukog jerseya na isprepleteni na istih 200 GSM uklanja uvijanje rubova i poboljšava oporavak, bez promjene cijene vlakana po kilogramu.

Zatražite mjeru stroja, konfiguraciju igle i gotovu širinu u istoj poruci kao i cijenu. Mlin koji ne može citirati mjeru citira familiju tkanine, a ne tkaninu.
PERFORMANCE KNIT MATT & PLAIN HT045 PERFORMANCE KIT MATT & PLAIN HT045 PERFORMANCE KIT MATT & PLAIN HT045 Pogledajte proizvod →

Odabir mješavine postavlja gornju granicu udobnosti

Najlon s elastanom ostaje standard za visoko rastezljivu aktivnu odjeću jer najlon daje mekšu ruku i bolju otpornost na habanje uz isti postotak elastana, dok se poliester s elastanom brže suši, bolje zadržava boju u kloriranoj vodi i košta manje po kilogramu.

12 do 22%
Sadržaj elastina tipičan za rastezljiva pletiva u četiri smjera
80/20
Najlon i elastin, najčešća konstrukcija tajica
500 do 700%
Istezanje koje samo elastično vlakno može postići prije pucanja
Kompresijski osnovni sloj
22%
Tajice za jogu
20%
Kupaći kostimi i odjeća za plažu
18%
Dres za timski sport
12%
Donje rublje
8%
Indikativne trake od elastina ispisane u tehničkim paketima prema krajnjoj upotrebi. Potvrdite u odnosu na određenu rutu izgradnje i završne obrade prije nego što se upit pošalje.

Elastan je najmanji udio u mješavini po težini i najveći udio rizika. Iznad otprilike 22 posto elastina, dodatno rastezanje dodaje vrlo malo oporavka i počinje povećavati silu pritiska, što se pokazuje kao nelagoda kod dugotrajnih tajica i kao viši trošak materijala. Oporavak više ovisi o strukturi pletiva, toplinskoj postavci i putu opuštanja nego samo o postotku elastina.

Reciklirani poliester i kationski poliester mijenjaju put bojenja, a ne profil udobnosti: kationska pređa boji se u duboke nijanse na nižim temperaturama, a reciklirana sirovina mijenja troškove i certificiranje više nego što mijenja osjećaj ruke.

Dvosmjerna rastezljivost dovoljna je za pletiva tkanog izgleda i ljetne majice. Rastezljivost u četiri smjera je potrebna kad god se odjevni predmet mora produžiti u oba smjera, kao kod tajica, kompresijskih gornjih dijelova i kupaćih kostima.
HIGH STRETCH NYLON FABRIC HT928 VISOKO RASTEZLJIVA NAJLONSKA TKANINA HT928 PERFORMANCE KIT MATT & PLAIN HT045 Pogledajte proizvod →

Ugradite plan testiranja u tehnički paket

Odobrite masu prema imenovanim metodama, a ne prema pridjevima: AATCC 135 za promjenu dimenzija nakon pranja, ASTM D4964 za rastezanje i oporavak, AATCC 195 za upravljanje vlagom, ISO 105-C06 za postojanost boje pri pranju i ASTM D5430 za inspekciju tkanine u četiri točke.

Laboratorijsko umakanje i ručno odobrenje
Pet do sedam dana. Potvrdite boju pod D65 osvjetljenjem spektrofotometrom i postavite toleranciju razlike u boji od 1,0 ili veću prije podnošenja prvog uranjanja.
Uzorak metara
Trideset do pedeset metara po boji, proizvedeno na istoj debljini stroja i partiji pređe planiranoj za masovnu proizvodnju, plus dva metra zadržana kao zapečaćena referenca.
Probno bojenje i dorada
Stadij u kojem se utvrđuju toplinsko postavljanje, zbijanje i stezanje. Zatražite izvješće o ispitivanju treće strane iz ove serije, a ne iz ručnog uzorka proizvedenog na drugoj liniji.
Masovna proizvodnja s inline inspekcijom
Primijenite ocjenjivanje u četiri točke prema ASTM D5430 i na sivoj i na završnoj fazi, tako da se varijacije širine i igle uhvate prije nego što ih završna obrada sakrije.
Konačni pregled i zadržani uzorci
Pregledajte odjevne predmete na AQL 2.5 radi većih nedostataka i zapečatite zadržani uzorak po boji prema odobrenom standardu.

Iglene linije, trake sjenila i varijacije širine odgovorni su za većinu zahtjeva podignutih nakon pilot-programa. Najčešći greške pronađene u veleprodajnoj četverosmjerno rastezljivoj pletenoj tkanini dokumentiraju se zajedno s fazom inspekcije u kojoj svaki treba biti uhvaćen.

Ocjenjivanje u četiri boda dodjeljuje 1, 2, 3 ili 4 kaznena boda po nedostatku ovisno o njegovoj duljini. Bacanje koje premašuje 20 bodova na 100 četvornih jardi treba odbaciti prije nego što stigne do stola za posipanje.

Tvrdnje o održivosti trebaju dokumente iza njih

Reciklirani sadržaj mora se moći pratiti, a ne tvrditi: Global Recycled Standard i Recycled Claim Standard zahtijevaju certifikaciju lanca nadzora od reciklera do gotove tkanine, dok Oeko-Tex Standard 100 pokriva ograničene tvari, a ne reciklirani sadržaj.

Reciklirani zahtjev bez potvrde o transakciji odgovornost je, a ne prodajna točka.

Izvješće o tržištu materijala Textile Exchange pratilo je reciklirani poliester na blizu 15 posto globalne količine poliesterskih vlakana u posljednjim godinama izvještavanja, što znači da kupci sada imaju dovoljno kvalificirane ponude da inzistiraju na papirologiji. Sačuvajte ova četiri dokumenta uz svaku narudžbu:

  • GRS ili RCS potvrda o transakciji koja pokriva određeni lot i dobavljača
  • Broj certifikata Oeko-Tex Standard 100 za gotovu tkaninu
  • Reciklirani sadržaj naveden kao postotak težine, po kvaliteti tkanine, a ne po narudžbi
  • Pisana potvrda je li reciklirana sirovina proizvedena mehanički ili kemijski
100% POLYESTER 150GSM 170CM HONEYCOMB RECYCLED POLYESTER FABRIC HT1317 100% POLIESTER 150GSM 170CM RECIKLIRANA POLIESTERSKA TKANINA U SAĆU HT1317 100% POLIESTER 150GSM 170CM SAĆA RECIKLIRANA POLIESTERSKA TKANINA - Održivi tekstil visokih performansi Pogledajte proizvod →

Komercijalni uvjeti koji određuju maržu

Cijena, minimalna količina narudžbe i vrijeme isporuke kreću se zajedno, jer minimalne količine šarže u boji, veličina serije pređe i ruta završne obrade postavljaju sve troje u istom trenutku.

  • Minimum šarže šarže za komadno obojena pletiva obično počinje od 300 do 500 kg po boji po kvaliteti; ispod te brojke očekujte nadoplatu ili zajedničku seriju boje
  • Raspitajte se koliko lotova boje obuhvaća jedna narudžba i zadržite jedan zapečaćeni zadržani uzorak po lotu
  • Dodajte 7 do 10 dana prvoj skupnoj narudžbi u novoj kvaliteti za pilot odobrenje i testiranje treće strane
  • Pogoni za završnu obradu koštaju više od pređe: pražnjenje, kalandriranje, digitalni tisak, tisak na foliju i laminacija dodaju zaseban prolaz kroz mlin
  • Put relaksacije potvrdite pisanim putem, jer zbijanje i predskupljanje mijenjaju i cijenu i ostvarivu širinu
Najniža ponuda je obično ona s najmanje definiranih parametara. Usporedite ponude na ispunjenom specifikacijskom listu, nikada samo na cijeni po kilogramu.

Izravni odgovori za timove za pronalaženje izvora

Koliko bi proizvođač trebao zatražiti uzorak prije nego što naruči masovno?

Zatražite 30 do 50 metara po boji za probe krojenja i šivanja plus 2 metra koja se zadržavaju kao zapečaćena referenca i pismeno potvrdite da uzorak dolazi iz iste serije pređe i iste debljine stroja planirane za rasutu količinu. Jardžina proizvedena na drugom mjeraču test je na dodir, a ne proizvodna proba.

Koja je tolerancija skupljanja realna za 200 GSM pletivo?

Očekujte plus ili minus 3 posto za pletiva bogata sintetikom koja se rastežu u četiri smjera i plus ili minus 5 posto za mješavine bogate pamukom nakon tri pranja prema AATCC 135. Mlin koji obećava nulto skupljanje obično navodi zbijenu ili prethodno opuštenu rutu završne obrade, pa pitajte koju rutu i cijenite gubitak širine koji dolazi s tim.

Da li veći postotak elastina uvijek poboljšava oporavak?

Ne. Oporavak je uvjetovan strukturom pletiva, podešavanjem topline i opuštanjem kao i sadržajem elastina, a iznad otprilike 22 posto elastina dodatno rastezanje uglavnom povećava kompresijsku silu i cijenu. ASTM D4964 mjeri broj koji je bitan: postotak duljine koja se nije oporavila nakon definiranog razdoblja istezanja i odmora.

Koji dokumenti trebaju stići s prvom masovnom pošiljkom?

Četiri stavke: izvješće o ispitivanju s nazivom metode i izmjerenog rezultata, GRS ili RCS potvrda o transakciji kad god se traži reciklirani sadržaj, broj potvrde Oeko-Tex Standard 100 i zapečaćeni zadržani uzorak odobren prema standardu. Nedostatak bilo kojeg od četiri pretvara tehničko pitanje u trgovački spor.

6 provjera
Sastav, težina, oporavak od istezanja, upravljanje vlagom, stabilnost dimenzija i postojanost boja. Definirajte svih šest prije nego što se potpiše narudžbenica i osjećaj ruke će se pobrinuti sam za sebe.

Istaknuti proizvodi